Zasady gry


Tenis stołowy – sport dla wszystkich !

Nie trzeba mieć określonych predyspozycji, jak ma to miejsce w wielu innych sportach. Z powodzeniem w tenisa stołowego mogą grać dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze, niezależnie od płci. To również jeden z niewielu sportów, który niepełnosprawni mogą uprawiać na takich samych zasadach jak osoby zdrowe. Przykładem może tu być znana polska zawodniczka – Natalia Partyka.

78e63f_275f078f4c994ebb86b015747cea37f9mv2_d_3264_2448_s_4_2

Jakie są zalety treningu tenisa stołowego?

Tenis stołowy, zdaniem światowej sławy naukowców, pomaga rozwinąć inteligencję, zwiększyć koordynację ruchową i świadomość własnego ciała.
Wybitny psychiatra twierdzi, że jest to jedyna dyscyplina, która ma tak znaczący wpływ na rozwój mózgu. A dzieje się tak, ponieważ gra dobrze wpływa na koordynację między dłonią a wzrokiem. Podczas meczów zawodnik musi być skupiony na piłeczce i odpowiednio szybko zareagować. Takie ćwiczenie jest idealne dla małych dzieci, zwłaszcza tych w wieku przedszkolnym.

Co wyróżnia tenis stołowy ?

Przede wszystkim, bardziej niż inne dyscypliny, zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację. Dzieje się tak ponieważ tenis stołowy jest jednym z najszybszych sportów. Po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 200 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy.

 

Zasady gry w tenisa stołowego

-Gra się do 3 wygranych setów
-Gra się do 11 pkt w secie, jeżeli jest stan 10:10 gra się do dwóch pkt przewagi.
-Wprowadzenie piłki do gry ma miejsce poprzez jej podanie. Zawodnik podrzuca piłeczkę i uderza w taki sposób, aby odbiła się ona najpierw po stronie podającego, a następnie odbiła się bezpośrednio na polu przeciwnika. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza.
-Punkt zostaje przyznany, gdy: przeciwnik nie wykona odpowiedniego podania lub odbioru, piłeczka po uderzeniu przez przeciwnika nie dotknie pola zawodnika odbierającego, przeciwnik uderzy piłeczkę dwukrotnie, przeciwnik poruszy powierzchnię gry, wolna ręka dotknie powierzchni gry, przeciwnik nie odbije prawidłowo zagranej piłki.

Skrócone przepisy gry w tenisa stołowego

Tenis stołowy jest grą indywidualną. Rywalizują w niej dwaj przeciwni zawodnicy lub dwie przeciwne sobie pary. Gra ta polega na przebijaniu piłeczki za pomocą rakietek, w taki sposób, aby ta odbiła się na polu przeciwnika i nie została przez niego odegrana lub odegranie to przyniosło błąd.

Sprzęt do gry78e63f_76df5d01c6744505a0ba10470f75b2a8mv2_d_3264_2448_s_4_2

Najważniejszym elementem do gry jest stół. Powierzchnię gry stanowi jego górna płaszczyzna ustawiona w kierunku poziomym. Długość stołu powinna wynosić 2,74 metra a szerokość 1,53 metra. Płaszczyzna ta powinna znajdować się około 76 cm na powierzchnią podłoża. Każda krawędź powinna być zaznaczona białą linią, przy czym cały stół powinien być matowy o ciemnej barwie. Na środku stołu powinna znajdować się zamocowana na specjalnych słupkach siatka, której wysokość wynosi 15,25 cm. Piłeczka do gry powinna być matowa o barwie białej lub pomarańczowej. Jej waga powinna wynosić 2,7 grama, a średnica 40 mm. Rakieta może mieć dowolny kształt i masę. Deska powinna być sztywna i z jednej strony oklejona okładziną.

Gra

Wprowadzenie piłki do gry ma miejsce poprzez jej podanie. W momencie tym zawodnik podrzuca piłeczkę i uderza w taki sposób, aby odbiła się ona najpierw po stronie podającego, a następnie odbiła się bezpośrednio na polu przeciwnika. Prawidłowy odbiór charakteryzuje się odbiciem piłki w taki sposób, aby bezpośrednio odbiła się ona od pola przeciwnika lub najpierw o siatkę, a w dalszej kolejności o pole. Po wykonaniu tych czynności prawidłowo, następuje wymiana. Wymiana nie kończy się przyznaniem punktu żadnej ze stron, gdy: sędzia przerwie grę lub podczas podania przeciwnik nie był gotowy do odbioru. Punkt zostaje przyznany, gdy: przeciwnik nie wykona odpowiedniego podania lub odbioru, piłeczka po uderzeniu przez przeciwnika nie dotknie pola zawodnika odbierającego, przeciwnik uderzy piłeczkę dwukrotnie, przeciwnik poruszy powierzchnię gry, wolna ręka dotknie powierzchni gry, przeciwnik nie odbije prawidłowo zagranej piłki. Set będzie wygrany przez zawodnika, który pierwszy zdobędzie 11 punktów, oprócz stanu gdy obaj zawodnicy zdobędą po 10 punktów, wtedy set będzie wygrany przez pierwszego zawodnika, który w trakcie gry uzyska prowadzenie 2 punktowe. Mecz wygrywa zawodnik, który pierwszy wygra niezbędną do zwycięstwa liczbę setów w pojedynku, który składa się z nieparzystej liczby setów. Prawo do wyboru prawa pierwszego podania lub strony powinno odbywać się na zasadzie losowania. Po każdych 2 punktach zawodnik odbierający powinien stać się podającym, chyba że stan seta jest tak wyrównany, że konieczna jest gra na przewagi. Wtedy zmiana następuję co punkt.